
Odwołanie od Decyzji Ubezpieczyciela Ubezpieczenie Upraw Rolnych - WZÓR
Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak złożyć odwołanie od decyzji wydanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe w związku z powstaniem szkody w uprawach rolnych. Na końcu artykułu znajduje się wzór szablonu odwołania od decyzji ubezpieczyciela, który możesz pobrać i dowolnie zmodyfikować.
Złożenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela dotyczącej szkody w uprawach rolnych to istotny element ochrony interesów rolników, szczególnie w sytuacjach, gdy towarzystwo nie wypłaciło odszkodowania bądź, gdy wypłacone odszkodowanie jest zaniżone. Odwołanie, czyli reklamacja, może dotyczyć zarówno ubezpieczeń obowiązkowych, jak i dobrowolnych, a złożenie go jest procesem uregulowanym prawnie.
Czy Warto Odwołać się od Decyzji Towarzystwa?
Odwołać od decyzji powinieneś się w każdym przypadku, gdy nie wypłacono Ci odszkodowania, bądź, gdy podejrzewasz, że zostało ono zaniżone.
Postępowanie reklamacyjne jest darmowe, więc nieskorzystanie z możliwości odwołania się jest ogromnym błędem. Złożenie reklamacji do towarzystwa ubezpieczeniowego, jest pierwszym i niezbędnym krokiem w dochodzeniu swoich praw.
Co powinno zawierać odwołanie?
Prawidłowo sporządzone odwołanie od decyzji powinno zawierać:
- Datę i miejsce sporządzenia
- Dane towarzystwa ubezpieczeniowego
- Dane osoby składającej odwołanie
- Numer szkody, numer polisy i datę zdarzenia
- Jasno sformułowane żądanie (np. kwota odszkodowania, żądanie ponownej kalkulacji)
- Uzasadnienie stanowiska, wskazujące na błędy popełnione przez towarzystwo przy likwidacji szkody
- Załączniki (jeśli są nowe dowody lub dokumenty)
- Podpis
Reklamację możesz złożyć w dowolnej jednostce ubezpieczyciela, drogą pocztową, telefonicznie albo elektronicznie, jeśli towarzystwo przewiduje taką formę. Pamiętaj, aby w swojej reklamacji podać sygnaturę szkody!
Termin Towarzystwa na Ustosunkowanie się do Reklamacji
Po otrzymaniu reklamacji firma ubezpieczeniowa ma 30 dni na jej rozpatrzenie i poinformowanie klienta o swojej decyzji, czy podtrzymuje swoje pierwotne stanowisko, czy też wprowadza zmiany. W sytuacjach wyjątkowych, ubezpieczyciel ma możliwość wydłużenia terminu odpowiedzi na reklamację, pod warunkiem poinformowania o tym fakcie poszkodowanego.
Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe nie ustosunkuje się do reklamacji w przewidzianym ustawowo terminie, reklamacja zostaje uznana za rozpatrzoną pozytywnie, zgodnie z żądaniem klienta.
Najczęstsze Przyczyny Składania Odwołań od Decyzji:
1. Niewłaściwe wyliczenie kwoty odszkodowania.
2. Zaniżanie rozmiaru szkody w ubezpieczonych uprawach poniżej zastrzeżonych franszyz.
3. Spóźnione lub niewłaściwe przeprowadzenie oględzin.
4. Uznanie, że nie wystąpiła przyczyna uzasadniająca wypłatę odszkodowania np. brak deszczu nawalnego.
Metod na obniżanie należnego odszkodowania z tytułu ubezpieczenia obowiązkowego upraw rolnych i zwierząt gospodarskich jest znacznie więcej, dlatego warto działać niezwłocznie po otrzymaniu decyzji. Szybkie podjęcie działań zwiększa szansę na pozytywne rozstrzygnięcie sprawy.
Dlaczego Warto Skorzystać z Pomocy Adwokata?
- Znajomość przepisów: Adwokat z doświadczeniem w prawie ubezpieczeniowym doskonale orientuje się w przepisach dotyczących ubezpieczenia upraw rolnych. Dzięki temu skutecznie wskaże, że decyzja ubezpieczyciela może być sprzeczna z obowiązującymi przepisami.
- Doświadczenie w negocjacjach: Adwokat pomoże Ci prowadzić rozmowy z ubezpieczycielem, dążąc do uzyskania pełnego odszkodowania, na które zasługujesz.
- Reprezentacja w sądzie: Gdy negocjacje nie przyniosą satysfakcjonujących rezultatów, adwokat będzie Cię reprezentować przed sądem, walcząc o Twoje prawa.
Jeśli Twoje uprawy ucierpiały, a ubezpieczyciel odmawia wypłaty należnej rekompensaty lub oferuje zaniżoną kwotę, skontaktuj się ze mną. Zadbam o to, byś otrzymał sprawiedliwe odszkodowanie!
Towarzystwa Ubezpieczające Rolników
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarł z zakładami ubezpieczeń umowy w sprawie stosowania dopłat ze środków budżetu państwa do składek ubezpieczenia upraw rolnych lub zwierząt gospodarskich. Są to:
- Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie (PZU S.A.),
- Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie (TUW TUW),
- Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
- AGRO Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
- InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group z siedzibą w Warszawie,
- TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
- VH VVaG Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Oddział w Polsce z siedzibą w Poznaniu,
- Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A. z siedzibą w Sopocie (STU),
- Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA S.A. z siedzibą w Warszawie.
Rolnicy Najczęściej Ubezpieczają Uprawy od Wystąpienia:
- huraganu,
- deszczu nawalnego,
- gradu,
- pioruna,
- obsunięcia się ziemi,
- lawiny,
- suszy,
- ujemnych skutków przezimowania oraz przymrozków wiosennych.
Wzór Odwołania Od Decyzji Towarzystwa:
Poniżej zamieszczony został szablon wzoru odwołania, czyli reklamacji do towarzystwa ubezpieczeniowego.
Instrukcja:
We wzorze należy wpisać miejscowość, datę, dane towarzystwa, do którego się odwołujesz, numer szkody, dzień szkody, numer polisy, numer działki, na której wystąpiła szkoda, twoje dane tj. imię i nazwisko oraz adres.
W uzasadnieniu należy wpisać, czego żądamy od towarzystwa, pamiętaj, że nie musisz wpisać dokładnej kwoty, jaką żądasz od towarzystwa, a możesz jedynie wpisać, że wnosisz o ponowne rozpatrzenie sprawy.
W dalszej części uzasadnienia powinieneś opisać, na czym polegał błąd osoby, która wydała decyzję np. uznanie nieprawidłowej wydajności z hektara uprawy, zakwalifikowanie szkody całkowitej jako szkody częściowej, odmowa wypłaty odszkodowania pomimo wystąpienia deszczu nawalnego itp. itd.
Jeżeli posiadasz jakieś dowody, które przemawiają za Twoim stanowiskiem (np. zdjęcia lub analiza rzeczoznawcy) załącz je do odwołania!
Dodatkowo możesz napisać jakiej odpowiedzi i decyzji żądasz np. wypłaty kwoty 50 000,00 zł.
Na końcu pozostaje Ci podpisać reklamację.
W przypadku, gdyby Twoje odwołanie nie przyniosło skutku, zapraszam do kontaktu!
Po naciśnięciu przycisku pobierz, sprawdź pobrane pliki.

adw. Hubert Sadaj
Moja praktyka adwokacka koncentruje się na sprawach odszkodowawczych z tytułu ubezpieczeń dobrowolnych oraz obowiązkowych, w tym odszkodowań rolnych.
Dysponując bogatym doświadczeniem i wiedzą specjalistyczną, jestem zaangażowany w świadczenie usług na najwyższym poziomie, dążąc do ochrony interesów moich klientów w każdym aspekcie.