Odwołanie od Decyzji w Sprawie Upraw Rolnych - TUW S.A.

Rolnictwo to branża szczególnie narażona na kaprysy pogody grad, przymrozki, deszcz nawalny czy susza mogą w jednej chwili zniweczyć całoroczny trud rolnika, rozwiązaniem tego problemu są ubezpieczenia upraw, które mogą pomóc złagodzić skutki tych nieszczęść.

Co jednak zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania lub zaniża jego wysokość? W takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc do adwokata specjalizującego się w prawie ubezpieczeniowym.

Czy Warto Odwołać się od Decyzji Towarzystwa?

Odwołać od decyzji powinieneś się w każdym przypadku, gdy nie wypłacono Ci odszkodowania, bądź, gdy podejrzewasz, że zostało ono zaniżone.

Ponadto postępowanie reklamacyjne jest darmowe, więc nieskorzystanie z możliwości odwołania się jest ogromnym błędem.

Złożenie reklamacji do towarzystwa ubezpieczeniowego jest pierwszym i niezbędnym krokiem w dochodzeniu swoich praw.

Co powinno zawierać odwołanie?

Prawidłowo sporządzone odwołanie od decyzji TUW S.A. powinno zawierać:

  1. Datę i miejsce sporządzenia
  2. Dane towarzystwa ubezpieczeniowego (TUW S.A.)
  3. Dane osoby składającej odwołanie
  4. Numer szkody, numer polisy i datę zdarzenia
  5. Jasno sformułowane żądanie (np. kwota odszkodowania)
  6. Uzasadnienie stanowiska, wskazujące na błędy popełnione przez TUW S.A. przy likwidacji szkody
  7. Załączniki (jeśli są nowe dowody lub dokumenty)
  8. Podpis

Termin Towarzystwa na Ustosunkowanie się do Reklamacji

Po otrzymaniu reklamacji firma ubezpieczeniowa ma 30 dni na jej rozpatrzenie i poinformowanie klienta o swojej decyzji, czy podtrzymuje swoje pierwotne stanowisko, czy też wprowadza zmiany. W sytuacjach wyjątkowych, ubezpieczyciel ma możliwość wydłużenia terminu odpowiedzi na reklamację, pod warunkiem poinformowania o tym fakcie poszkodowanego.

Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe nie ustosunkuje się do reklamacji w przewidzianym ustawowo terminie, reklamacja zostaje uznana za rozpatrzoną pozytywnie, zgodnie z żądaniem klienta.

Najczęstsze Przyczyny Składania Odwołań od Decyzji:

1. Niewłaściwe wyliczenie kwoty odszkodowania.

2. Zaniżanie rozmiaru szkody w ubezpieczonych uprawach poniżej zastrzeżonych franszyz.

3. Spóźnione lub niewłaściwe przeprowadzenie oględzin.

4. Uznanie, że nie wystąpiła przyczyna uzasadniająca wypłatę odszkodowania np. brak deszczu nawalnego.

Metod na obniżanie należnego odszkodowania za straty w plonie jest znacznie więcej, dlatego warto działać niezwłocznie po otrzymaniu decyzji TUW S.A. Szybkie podjęcie działań zwiększa szansę na pozytywne rozstrzygnięcie sprawy.

Dlaczego Warto Skorzystać z Pomocy Adwokata?

  • Znajomość przepisów: Adwokat specjalizujący się w prawie ubezpieczeniowym doskonale zna regulacje dotyczące ubezpieczenia upraw rolnych. Dzięki temu może efektywnie wykazać, że decyzja ubezpieczyciela jest niezgodna z prawem.
  • Doświadczenie w negocjacjach: Adwokat wesprze Cię w negocjacjach z ubezpieczycielem, dążąc do uzyskania jak najwyższego odszkodowania.
  • Reprezentacja w sądzie: Jeśli negocjacje nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, adwokat może reprezentować Cię przed sądem.

Jeśli Twoje uprawy zostały zniszczone, a ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania lub zaniża jego wysokość, nie czekaj! Skontaktuj się z nami już dziś, a my pomożemy Ci dochodzić Twoich praw.

Adwokat Hubert Sadaj odszkodowania uprawy rolne

adw. Hubert Sadaj

Moja praktyka adwokacka koncentruje się na sprawach odszkodowawczych z tytułu ubezpieczeń dobrowolnych oraz obowiązkowych, w tym odszkodowań rolnych.

Dysponując bogatym doświadczeniem i wiedzą specjalistyczną, jestem zaangażowany w świadczenie usług na najwyższym poziomie, dążąc do ochrony interesów moich klientów w każdym aspekcie.